مبانی نظری و پیشینه پژوهش هموارسازی سود و نسبت های مالی اهرمی

مطالب دیگر:
📖پاورپوینت بنا های معروف يونان📖پاورپوینت بهره برداري و مديريت محصول يا خدمات📖پاورپوینت بیماریهای منتقله از راه جنسی📖پاورپوینت اهميت شناخت مزاج بلغم📖پاورپوینت تشخيص و اصلاح غلبه مزاج بلغم📖پاورپوینت روش هاي جلوگيري از بارداري📖پاورپوینت سازمان بهره وري انرژي ايران ( سابا )📖پاورپوینت عزاداری وعاشورا در سیر تاریخ واسناد ممنوعیت ومحدودیت عزاداری در زمان رژ یم منحوس پهلوی📖پاورپوینت عینک ایمنی📖پاورپوینت فتال مانیتورینگ📖پاورپوینت كارگاه آموزشي آزمون هاي تيمز و پرلز📖پاورپوینت كارگاه يكروزه ارگونومي📖پاورپوینت چارچوب استراتژيك در مديريت كلان اقتصاد كشور📖پاورپوینت کاربرد موارد آموزشی در تربیت بدنی هندبال📖پاورپوینت کسر ریاضی چهارم ابتدایی📖پاورپوینت کشت بادمجان📖پاورپوینت کنفرانس درس تنظیم شرایط محیطی عایق های رطوبتی📖پاورپوینت گزارش کار آزمايشگاه مکانيک خاک📖پاورپوینت گواهی ثبت اختراع📖پاورپوینت آشنايي با چارچوب برنامه های حوزه سلامت رواني ، اجتماعي و اعتیاد

مبانی نظری و پیشینه پژوهش هموارسازی سود و نسبت های مالی اهرمی
دارای 118 صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد.

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

1مقدمه 9
2-2- مباني نظري تحقيق 10
3-2-کاربردهای مختلف سود 11
4-2- مفاهیم سود 13
5-2- اشخاص ذینفع و ذیحق در سود 20
6-2-مروری بر مفهوم بنیادی سود و اهمیت آن 24
7-2 ثبات پایداری سود 27
8-2- مدیریت سود و راهکارهای مربوط به آن 32
9-2- معانی و تعاریف هموار سازی سود 37
2-9-1 انواع هموار سازی سود 44
2-9-2 اهداف هموار سازی سود 46
2-10 پیشینه هموار سازی سود 60
2-11 روش های مطالعه هموار سازی سود 82
2-12 بررسی وضعیت کارایی بازار بورس اوراق بهادار تهران 92
2-13 پیشینه تحقیق هموار سازی سود 99
2-13-1 تحقیقات داخلی 99
2-13-2 تحقیقات خارجی 103
2-14 تعریف نسبت های مالی 105
2-15 پیشینه تحقیق نسبت های اهرمی 108
2-15-1 پیشینه تحقیق در داخل 108
2-15-2 پیشینه تحقیق در خارج 109
2-16- پیشینه تحقیق در زمینه تحقیقات مالی اهرمی 113
2-16-1 تحقیقات خارجی 113
2-16-2 تحقیقات داخلی 113
2-17 خلاصه فصل 114

2-1 مقدمه

تعامل بین افراد جامعه که در جهت رفع حوایج و نیاز مادی یکدیگر است اقتصاد جامعه را شکل می دهد.اقتصاد وسیله برای تولید و توزیع ثروت در جامعه است .بنابراین عملکرد کارآی اقتصاد برای رفاه عمومی و با لابردن سطح استاندارد در زندگی مردم در هر جامعه ضروری است .واحدهای اقتصادی نقش با اهمیتی در اقتصاد ایفا می کندند.آنها برای فعالیت خود به منابع اقتصادی نیاز دارند و دارندگان منابع به دنبال پر بازده ترین فرصتها برای سرمایه گذاران مازاد خود هستند .این دو گروه یکدیگر را در بازار سرمایه می یابند.در بازار سرمایه اطلاعات مالی مهم ترین اساس هر تصمیم است.(اصغری،1384)

سود از جمله شاخص های اندازه گیری فعالیت های یک واحد اقتصادی است .درک و شناخت رفتار سود حسابداری برای مقوله ای است ،که بر اثر گسترش فنون کمی مدیریت و ضرورت توجه به نیاز استفاده کنندگان صورت های مالی شکل گرفته است.این امر از محدوده اندازه گیری فعالیت های گذشته فراتر رفته و حسابداری را برای یاری رساندن به تصمیم گیرندگان تواناتر ساخته است (ملانظری 1386)

سرمایه گذاران به طور عام به رقم سود توجه ویژهای دارند .آنها سودهای بدون نوسان یا کم نوسان را با کیفیت تر تلقی می کنند. به عبارت بهتر ،آنها در شرکت هایی حاضرند سرمایه گذاری کنند که روند سود آنها دارای ثبات بیشتری است.بنابراین سودهای گزارش شده هماره به عنوان یکی از تصمیم گیری مالی،دارای اعتبار ویژه ای است و تحلیل گران مالی متفق القول سود را به عنوان یک عامل اساسی در بررسی ها و قضاوت های خود مد نظر قرار می دهند.مدیران انگیزه ای قوی دارند که سود رامدیریت کنند. مدیران واحدهای تجاری سعی می کنند در فرایند تعیین سود دخالت نمایند تا رقم سود را در راستای اهداف دلخواه آنها گزارش شود .منظور از مدیریت سود در واقع ،نوعی دستکاری مصنوعی سود توسط مدیریت جهت رسیدن به اهداف دلخواه است. یکی از جنبه های مدیریت سود فهموارسازی سود است که در این پژوهش مد نظر است (مهدی مرادی 1387)

2-1) مباني نظري تحقيق
2-1-1)مرور بر ادبیات سود
2-1-1-1)تئوری سود

تئوری و نحوه محاسبه سود یکی از مهمترین مفاهیم مورد توجه و مهم در کانون ادبیات حسابداری و مدیریت است. اقتصاددانان برای بهبود مفاهیم سود و انطباق آن با مشاهدات دنیای واقعی کوشش زیادی کرده اند اما در حل مسائل مربوط به اندازه گیری سود موفقیت چندانی نداشته اند لیکن حسابداران برای اندازه گیری سود قواعد دقیقی را به کار گرفته و به موضوع نزدیکی آن به مفاهیم اقتصادی نیز توجه چندانی نکرده اند. در نتیجه مفهوم سود هنوز هم دستخوش تفسیرهای گوناگونی قرار می گیرد .

2-1-1-2)مکاتب سود

اصولاً در مورد محاسبه بهتر یا دقیق تر سود شرکت ، سه مکتب فکری وجود دارد :

· مکتب کلاسیک ها که ویژگی آن رعایت فرض واحداندازه گیری به عنوان یک امر بدیهی و رعایت اصل بهای تاریخی است . معمولاً این روش را حسابداری مبتنی بر بهای تاریخی یا حسابداری سنتی می نامند و مکتب کلاسیک ها سود حسابداری را سود شرکت می داند .

· مکتب نئوکلاسیک ها که ویژیکی آن رعایت نکردن فرض واحد اندازه گیری به عنوان یک امر بدیهی است و در روش مزبور به تغییر در سطح عمومی قیمت توجه و اصل بهای تاریخی رعایت می شود. معمولاً روش مزبور را حسابداری مبتنی بر بهای تاریخی تعدیل شده بر مبنای سطح عمومی قیمت می نامند و پنداشت مکتب نئوکلاسیک ها از سود شرکت­، سود حسابداری تعدیل شده بر مبنای سطح عمومی قیمت است­.

· مکتب افراطی ، از ویژگی آن این است که ارزش جاری را مبنای محاسبه و تعیین ارزش قرار می دهد . این مکتب به دوشکل است. در یک شکل، صورت های مالی مبتنی بر ارزش جاری را با توجه به تغییر در سطح عمومی قیمت تعدیل نمی کنند. روش مزبور را معمولاً حسابداری بر مبنای ارزش جاری می نامند . از دیدگاه این مکتب سود شرکت همان سود بر مبنای ارزش جاری است. در شکل دوم از مکتب افراطی صورت های مالی مبتنی بر ارزش جاری را با توجه به تغییر در سطح عمومی قیمت تعدیل می نمایند. معمولاً روش مزبور را حسابداری ارزش جاری تعدیل شده بر مبنای سطح عمومی قیمت می نامند، از دیدگاه این مکتب سود شرکت برابر با سود جاری تعدیل شده است.

2-3 کاربردهای مختلف سود

1 ) سود به عنوان مبنایی برای محاسبه مالیات و توزیع مجدد ثروت بین افراد است. یک نوع سود را سود مشمول مالیات می نامند و با توجه به مقرراتی که قوانین پولی دولت تعیین می کنند، محاسبه می شود.

2 ) سود به عنوان راهنمایی که بر اساس آن سیاست های مربوط به سود تقسیمی و نگهداری سود تدوین می شود. مورد نظر است. سود را به عنوان شاخصی از بیشترین مبلغی می دانند که می تواند به صورت سود تقسیمی، توزیع یا در شرکت دوباره سرمایه­گذاری و یا برای گسترش دادن شرکت در سازمان نگهداری شود . به سبب تفاوت بین حسابداری تعهدی و حسابداری نقدی، یک سازمان می تواند مبلغی را به عنوان سود شناسایی (ثبت) کند و از سوی دیگر وجوهی در دست ندارد که به عنوان سود تقسیمی پرداخت نماید. از این رو، شناسایی (ثبت) سود به خودی خود ، پرداخت سود تقسیمی را تضمین نمی نماید. قدرت نقدینگی و چشم انداز سرمایه گذاری دو متغیر دیگر هستند که برای تعیین سیاست های تقسیم سود لازم می باشند.